İntihal Taraması

İntihal Düşürme

 
%30 Altı İntihal oranında aynı gün teslim maksimum %3 İntihal bandına ulaşmak için bize ulaşın

Uzunca bir süre intihal nedir? intihal programı? intihal raporu nedir? vb. cümleleri google üzerinden aratıp bize ulaştıysanız doğru yerdesiniz demektir. Akademik cümleleri bir kenara bırakacak olursak, intihal nedir? sorusunun karşılığı, yazdığınız tezin/ortaya çıkardığınız akademik metnin ne derece orjinal olduğu ile ilgilidir. Yazılan tezin ne derece size ait olduğu, ne derece sizin özgün bilginizden kaynaklandığını göstermektedir. Kısa bir örnekle bunu anlatacak olursak eğer;

Çayınızı kahvenizi aldınız ve bilgisayar başına tez yazmak için oturdunuz diyelim. Başka yüksek lisans tezlerinden, akademik makalelerden, doktora tezlerinden yahut her nevi akademik yayından birer paragraf kopyala yapıştır yaparak ortaya anlamsal bütünlüğü olan toplamda 20 sayfalık bir yüksek lisans tezi metni çıkardığımızı varsayalım. Daha sonra bu kopyala yapıştır ile oluşturulan 20 sayfalık metni okuyarak, kendi yorum ve analizimizi 1 sayfa olarak metnin sonuna ekleyelim. Sonuç olarak ortaya koyulan 21 sayfalık yüksek lisans tez metninin kopyala yapıştır bölümünün, kendi analizimiz olan bölüme oranı 1/20 olacaktır. Bu tezdeki kopyala yapıştır oranı yüzdelik olarak gösterecek olursak %95 copy-paste intihal oranı karşımıza çıkar. Bu da gösterir ki 100 sayfa yazılan tezin 95 sayfası kopya demektir. İntihal raporu, bize bu oranı gösterir. Kaba taslak yapılan intihal hesaplamasında her yüksek lisans öğrencisinin yaptığı hataların başında, paragraflara dipnot konularak intihalin oranının indirilmeye çalışılması hatasıdır. Başka bir kaynaktan gerçekleştirilen kopyalama yapıştır usulü bir paragrafa dipnot/atıf koymak intihali ortadan kaldırmaz. Yüksek lisans tez yazımında asıl olan, hangi kaynaktan hangi bilgi elde edilip, yorum/analiz/çıkarım yapıldı ve cümle kendi orjinal ifadeniz ile aktarıldı ise, dipnot/atıf bu paragrafa yapılmaktadır. Ancak bu şekilde intihalin ortadan kaldırılması, çıkarım yapıldığı akademik bilgilinin de nereden gerçekleştiği/alıntı yapıldığı, dipnot/atıf sistemi ile gösterilmektedir.

Tez yazım firmalarının yahut yüksek lisans/doktora öğrencilerin genel olarak düştükleri bir yazım hatası da cümle revizyonu yöntemidir. Bu daha önce anlattığımız, tez yazımında salt kopyala-yapıştır ve dipnot koyma yönteminden daha farklı olarak, kopyalanan metin üzerinden, kelimelerin cümle sıralaması içerisinde, eş anlamlarını bularak, yahut farklı kelime ve cümleler ile, alıntı yapılan metinde geçen bilgileri az çok aynı anlama gelecek şekilde değiştirmektir. Bu şekilde intihalden kurtulma ya da intihale düşmeme yöntemi olarak  sık başvurulan bir yöntemdir. Üniversitelerin, Yüksek Lisans ve Doktora tezleri ile ilgili enstitülerin kullandığı bir çok intihal tarama, intihal tespit programı, düz kopyala-yapıştır yöntemi üzerinden tarama gerçekleştirdiği için,  bu yöntem kısmi olarak, intihalden kurtulmanızı sağlar. Ama sonuç olarak ortaya koyduğunuz yüksek lisans tezinde intihal olmadığı sonucu çıkmaz. Bu yöntem de ise, bir nevi, başka birinin yüksek lisans tezinden, yahut akademik metninde bulunan bilimsel bir sonucun farklı bir dille söylenmesidir. Bir başka deyişle, yüksek lisans tezinde aynı konuyu farklı dille anlatmaktır ki bu da bir intihaldir.

The Science & 

Mathematics Academy

Kurucu Uzmanları

© 2023 by Ulusal Tez Kurumsal Tasarımıdır